Wiele pracowników ciągle nie zdaje sobie sprawy ze swoich praw i obowiązków na L4. Czy zwolnienie lekarskie umożliwia ci wyjście na zakupy? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Zwolnienie lekarskie nie zawsze wiąże się z chorobą, podczas której nie możemy na co dzień funkcjonować. Wiele osób ze złamaną ręką, pomimo tego, że są niezdolne do pracy, zaczynają się nudzić i szukać zajęć w domu i poza nim. Czy wyjście na zakupy jest dobrym rozwiązaniem na L4? Poniżej opowiemy ci o bezwzględnych zakazach, które musi znać każdy pracownik. 

Zwolnienie lekarskie – co oznacza w praktyce?

Obecne e zwolnienie lekarskie wydawane jest online. Nie widzisz ich jak dawniej, w formie papierowej. Zniknął też obowiązek dostarczania ich do pracodawcy, ponieważ automatycznie są przekazywane do kadr w miejscu twojej pracy. L4 wydawane jest przez lekarzy różnych specjalizacji. Określa czasową niezdolność do wykonywania obowiązków pracowniczych. Na jego wystawienie wpływa pojawienie się chorób na podłożu psychicznym, ciąży, czy zwykłego przeziębienia. Przebywanie na L4 obliguje pracownika, aby jak najszybciej powrócił do zdrowia oraz nie narażał się na pogorszenie swojego stanu.

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko

Pracownik ma także możliwość skorzystania z opieki nad chorym dzieckiem. Jeśli nie ukończyło ono 14 lat, jest to aż 60 dni w roku. Zasady działania zwolnienia lekarskiego są bardzo podobne. Musi być odpowiednio wykorzystywane, a jego naruszenie prowadzi m.in. do utraty zasiłku. Dzieje się tak zwykle, jeśli w trakcie kontroli pracownik socjalny stwierdzi, że w domu przebywała inna osoba, która mogła zająć się dzieckiem np. babcia lub dziadek. 

Przeczytaj również:  Jak się ubrać na ważną uroczystość?

Tajemnicze kody na zwolnieniu lekarski – znaj ich znaczenie

Każde zwolnienie lekarskie ma określone kody, które są widoczne dla pracodawcy. Na ich podstawie są wypłacane wynagrodzenia. Z reguły jest to 80%, natomiast ciąża to stan, kiedy wypłacane jest 100% pensji. Oprócz tajemniczych liter widnieją na nim dwie cyfry, które dają pogląd na całą sytuację – tobie i twojemu pracodawcy. Są to:

  • kod 1 – wymaga rekonwalescencji w domu i nakłada zakaz przemieszczania się;
  • kod 2 – umożliwia codzienne funkcjonowanie tj. wizyty u lekarza, czy robienie zakupów, a nawet krótki spacer (lekarz może wypisać poszczególne zalecenia).

L4 – czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim?

Na zwolnieniu lekarskim nie możesz wykonywać czynności, które mogłyby pogorszyć stan twojego zdrowia. To w konsekwencji przedłużyłoby twoją niezdolność do pracy. Temat ten jest bardzo indywidualny i należy wykazać się odpowiedzialnym podejściem. Osoby przebywające na L4 z kodem nr 1 są zdecydowanie bardziej ograniczone. Zakazane są:

  • wyjazdy wakacyjne;
  • spotkania integracyjne (imprezy);
  • grille;
  • prace w ogrodzie;
  • wielogodzinne chodzenie po galerii handlowej;
  • remonty.

Posiadając zwolnienie lekarskie z numerem 2, możesz funkcjonować w miarę normalnie, z zachowaniem rozsądku. Pójście na zakupy do miasta jest jak najbardziej możliwe. O ile masz na myśli krótką wizytę w sklepach i powrót do domu.

Recepta online – korzystaj z udogodnień

Może być tak, że przebywając na L4, nagle braknie ci leków. Nie musisz wychodzić z domu i stać wielu godzin pod gabinetem lekarskim. Skorzystaj z opcji, jaką jest e-recepta online. To idealna metoda, dzięki której nie będziesz tracić swojego cennego czasu. Jest bardzo prosta i trwa zaledwie kilka chwil. 

L4 – naruszenie zwolnienia lekarskiego

Samo wyjście do sklepu zwykle nie narusza zwolnienia lekarskiego, o ile zalecenia lekarza nie są z nim sprzeczne. Dopuszczając się jednak do jego nieprawidłowego wykorzystania, musisz liczyć się z konsekwencjami. Jest to przede wszystkim utrata zdolności do zasiłku chorobowego. Twój szef nie może cię zwolnić z tego powodu, chyba że w sposób rażący zostały naruszone twoje obowiązki.

Przeczytaj również:  Jak ubrać się na motor? Kilka kluczowych wskazówek

Zwolnienie lekarskie to prawo pracownika do regeneracji nadszarpniętego zdrowia. W tym celu jest wydawane i należy go odpowiednio wykorzystać.