Jeśli jazda na jednośladzie ma być przyjemna, musisz zadbać o odpowiedni ubiór na rower. Czym kierować się przy doborze garderoby na potrzeby tej aktywności fizycznej? Podpowiadamy!

Jeśli jesteś początkującym rowerzystą, jednym z pytań, jakie możesz zadać, jest właśnie „jaki ubiór na rower będzie odpowiedni?”. Przy wyborze odzieży rowerowej należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, począwszy od ochrony przed żywiołami i kwestii bezpieczeństwa, a skończywszy na wygodzie. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć więcej!

Cechy, które powinien mieć dobry ubiór do jazdy na rowerze

Wybierając strój kolarski, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. 

  1. Materiał powinien być oddychający i szybkoschnący, aby zapewnić Ci komfort podczas długich przejażdżek.
  2. Tworzywo powinno zapewniać odpowiednią rozciągliwość, aby nie strój krępował ruchów. 
  3. Odzież powinna być jasna i widoczna, aby kierowcy mogli dostrzec rowerzystę na drodze. 
  4. Szwy powinny być płaskie, abyś uniknął otarć. 
  5. Strój powinien mieć kilka kieszeni do przechowywania przekąsek, telefonu i innych niezbędnych rzeczy. 

Pamiętając o tych czynnikach, możesz wybrać strój, który pozwoli cieszyć się jazdą i jednocześnie zachować bezpieczeństwo na drodze.

Jaki ubiór na rower latem, jaki zimą?

Jeśli chodzi o jazdę latem i zimą, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o ubiór na rower. Na początek należy upewnić się, że masz odpowiednie buty. W lecie warto wybrać takie obuwie, które będzie miało dobrą wentylację, aby nie dopuścić do nadmiernego pocenia się stóp. W zimie warto wybrać buty ocieplane i wodoodporne, aby stopy były ciepłe i suche. 

Zwróć też uwagę na sam ubiór na rower. W lecie warto ubierać się w lekkie, oddychające tkaniny, które nie spowodują przegrzania organizmu. W zimie lepiej zaś zakładać warstwy z cięższych tkanin, które zapewnią ciepło bez pocenia się. Na koniec nie zapomnij o akcesoriach, takich jak rękawiczki, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Latem pomogą one chronić przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zimą pomogą utrzymać ciepło i zapobiegną ślepocie śnieżnej.

Przeczytaj również:  Jak się ubierać w wakacyjne upały?

Czy potrzebujesz drogiego stroju kolarskiego?

Nie brakuje opinii na temat tego, jaki sprzęt na rower jest niezbędny, a jaki to tylko luksus. Niektórzy rowerzyści są przekonani, że aby czuć się bezpiecznie i wygodnie na drodze, trzeba mieć drogi strój rowerowy, podczas gdy inni uważają, że wystarczy jakiekolwiek ubranie, byle tylko móc się swobodnie poruszać. Tak skrajne opinie trzeba oczywiście traktować z pewnym dystansem. Sprawdźmy, czy znajdują uzasadnienie.

Z jednej strony warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który został zaprojektowany specjalnie do jazdy na rowerze. Odzież taka jak oddychające koszulki i dopasowane spodenki pomoże uniknąć otarć i przegrzania, zapewniając jednocześnie trwałość i wsparcie. Te cechy są szczególnie ważne, jeśli dużo jeździsz. 

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że nie każdy dysponuje budżetem pozwalającym na zakup najwyższej klasy sprzętu. Oznacza to, że jeśli szukasz ubioru na rower, zakupy najlepiej robić z głową. Wygodny T-shirt za kilkadziesiąt złotych wcale nie musi być gorszy niż droga koszulka kolarska!

Ubiór na rower powinien być przede wszystkim wygodny i komfortowy – to najważniejsze kryteria, które pomogą ci dokonać odpowiedniego wyboru. Pamiętaj, że niewłaściwe lub zbyt ciasne ubrania nie pozwolą ci cieszyć się przyjemnością płynącą z jazdy na rowerze!