Większość osób marzy o tym, by ich uśmiech był śnieżnobiały i poniekąd taki, jakim mogą pochwalić się najbardziej znane gwiazdy Hollywood. Białe zęby to również swoisty wyznacznik dobrego stanu zdrowia, a także niezwykle wyraźny powód do szerokiego uśmiechu. Zatem czy wybielanie zębów w domu to dobry pomysł? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć wraz z redaktorami portalu DentInfo.pl.

Dlaczego zęby nie porażają już bielą?

Nie da się ukryć, że wiele osób obecnie zmaga się z przebarwieniami zębów. To właśnie one są głównym powodem tego, że szeroki uśmiech stał się dla nas niezwykle krępujący i nie taki oczywisty. Jednak skąd biorą się przebarwienia na zębach? Przecież każdy z nas o nie dba i szczotkuje je co najmniej dwa razy dziennie. Okazuje się jednak, że nie zawsze przebarwienia są wynikiem złej higieny jamy ustnej, choć bez wątpienia jest to jeden z głównych powodów. Często może okazać się, że używki takie jak papierosy i kawa, również mogą osadzać się i wnikać w szkliwo zębowe, wówczas niezwykle ciężko będzie je usunąć. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że zęby to nic innego jak specyficzny rodzaj twardej kości, a ich kolor poniekąd może być uwarunkowany genetycznie. Nie ma więc co dawać wiary, że największe gwiazdy Hollywood osiągnęły swój porażająco biały uśmiech jedynie przy pomocy natury. 

Sprawdź więcej informacji o kawie i herbacie w serwisie: kawaczyherbata

Wybielanie zębów w domu- czy warto?

Wybielanie zębów z pewnością jest jednym z tych zabiegów, na które bez wahania zdecydowałby się każdy z nas. Nie da się jednak ukryć, że profesjonalne kliniki stomatologiczne dość wysoko cenią swoje usługi w tym zakresie. Cena wybielania laserowego jednego zęba, często kształtuje się na poziomie około 200 lub 300 złotych. Wobec tego wiele osób szuka nieco tańszych i wygodniejszych alternatyw. W efekcie coraz częściej jest praktykowane wybielanie zębów w zaciszu domowym. Może odbywać się to na kilka sposobów, jednak najczęściej wybieramy dostępne w aptekach i drogeriach żele, które do zestawu mają dołączoną specjalną nakładkę z rowkami. We wspomniane już rowki nakłada się odpowiednią porcję żelu, a następnie trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu. Innym popularnym sposobem są z kolei plastry wybielające, które trzeba na nasze zęby nakleić. Z drugiej zaś strony mam obecnie całe mnóstwo domowych sposobów na to, by wybielić swoje zęby. W sieci można znaleźć tysiące substancji jak np. aktywny węgiel czy też soda oczyszczona lub sok z cytryny. Niemniej jednak czy warto wybielać zęby w domu zamiast w profesjonalnym gabinecie? Otóż trzeba się zastanowić przede wszystkim nad skutecznością takich zabiegów, a także na ich bezpieczeństwo. Skład żelu choć nie powinien być niebezpieczny dla naszego szkliwa, to jednak w zbyt dużej ilości może je znacznie uszkodzić. Co więcej nie można również spodziewać się zbyt spektakularnych i szybkich efektów. Okazuje się, że wybielanie nimi zębów, może zająć nam wiele więcej czasu, niż wybranie się na jedną i skuteczną wizytę u specjalisty. 

Przeczytaj również:  Jak ubrać się na motor? Kilka kluczowych wskazówek

Czy wybielanie zębów w domu może być efektywne?

Jak już zostało to wspomniane, wybielanie zębów w domu jest dość kontrowersyjnym pomysłem. Nawet jeśli się na nie zdecydujemy to jednak na pierwsze efekty, będziemy musieli dość długo poczekać, a także nie możemy spodziewać się tego, że będą one wyjątkowo spektakularne. Wobec tego, być może lepszym pomysłem jest po prostu zadbanie o swoją jamę ustna i jej higienę? Można w tym celu stosować specjalne pasty o działaniu wybielającym i chroniącym nasze szkliwo przed osadzaniem się zbędnego kamienia i osadów. Takie pasy z pewnością będą dawały o wiele lepsze rezultaty niż stosowanie domowych mieszanek lub drogeryjnych kosmetyków celem wybielenia naszych zębów. Warto także dodać, by takie pasty rzeczywiście dawały jakiś efekt, trzeba dokładnie szczotkować nimi zęby. Zwykle powinno się to robić po każdym posiłku. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest absolutnym minimum. Nie zapomnijmy również o płynie do płukania jamy ustnej, a także o nici dentystycznej. Dzięki niej będzie można zadbać o przestrzenie pomiędzy zębami i cieszyć się zdrowym uśmiechem.