Spotkania towarzyskie rzadko są organizowane bez alkoholu – najczęściej serwowane są wina. Trzeba pamiętać, że jeżeli mamy zamiar napić się wina o intensywnym kolorze powinniśmy uważać tak samo jak przy piciu np. soku porzeczkowego. Musimy pamiętać o tym, aby pić uważnie, żeby się nie zachlapać, szczególnie, jeżeli mamy na sobie jasne ubranie. 

Jeśli ochlapaliśmy się czerwonym winem (dowiedź się o nim więcej tutaj: https://naszewino.pl/wina-czerwone), na naszym ubraniu powstanie plama, mniejsza lub większa, oczywiście w zależności od ilości rozlanego napoju.  Każda plama wygląda po prostu nieestetycznie, więc trzeba jej się pozbyć.  

Jak pozbyć się plamy po czerwonym winie? 

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się plamy po winie czerwonym – poniżej wymienimy kilka o sprawdzonej skuteczności: 

  • najmniej skomplikowanym i za to bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się plam z czerwonego wina jest posypanie świeżej plamy dużą ilością soli. Substancja ta wchłonie nie tylko wodę z wina, ale również jego barwnik. Następnie ubranie należy dobrze wypłukać, a później wrzucić do pralki i wyprać. Metoda ta zadziała tylko przez czas kilku godzin od powstania plamy, ponieważ po jakimś czasie plama zaschnie i trzeba będzie z nią walczyć w inny sposób.
  • ciekawą metodą na usunięcie plamy po czerwonym winie jest usuniecie jej za pomocą białego wina lub szampana. Jeżeli się ochlapiemy, należy od razu oblać nimi zabrudzony materiał, chwilę odczekać i wrzucić do prania.
  • kolejnym sposobem na pozbycie się plamy z czerwonego wina jest zwilżenie jej kilkoma kroplami wody utlenionej 2%. Ważną kwestią jest to, że jeżeli plama z czerwonego wina znajduje się na kolorowej tkaninie, wodę utlenioną należy rozcieńczyć ze zwykłą wodą, a podczas procesu zmywania plamy nie pocierać zbyt mocno, aby nie odbarwić materiału. Następnie dokładnie wypłukać ubranie w czystej wodzie.
  • dobrą metodą na wyczyszczenie świeżej plamy po czerwonym winie jest polanie jej średnią ilością octu. Należy dokładnie wetrzeć ocet w materiał, odczekać chwilę, a później ubranie dokładnie wypłukać obowiązkowo w zimnej wodzie. Po starannym wypłukaniu tkaniny powinniśmy ją uprać.
  • dość prostym i zaskakującym sposobem jest użycie na świeżą plamę zwyczajnej wody gazowanej. Zabarwioną tkaninę należy polać wodą gazowaną i pocierać ją ręką lub materiałową ścierką. Dzięki substancjom zawartym w wodzie gazowanej plama po chwili powinna zacząć zanikać.
  • Plamę z czerwonego wina jesteśmy wstanie również usunąć z pomocą zwykłego krowiego mleka. Należy zmoczyć nim materiałową ściereczkę i okrężnymi ruchami pocierać plamę po czerwonym winie, przez około 3 minuty, a powinna ona zniknąć.
  • kolejnym łatwym i skutecznym sposobem na plamę po czerwonym winie jest użycie na niej cytryny. Aby od plamić naszą tkaninę, należy wziąć zwykłą cytrynę, przekroić ją na pół, wycisnąć trochę soku na plamę i za pomocą szczoteczki do zębów wetrzeć w plamę. Po chwili po plamie nie powinien zostać ślad.
Przeczytaj również:  Gorsety wyszczuplające – czy warto z nich korzystać?

Zaschnięta plama po czerwonym winie

Wszystkie powyższe sposoby sprawdzą się w przypadku świeżej plamy po czerwonym winie, ale co robić, jeżeli plama powstała dużo wcześniej, a dopiero teraz zdołaliśmy ją zauważyć? Czy jest już po fakcie i musimy wyrzucić ubranie, czy jednak jest możliwość, aby coś z tym zrobić? Nie musimy panikować – na zaschnięte plany z czerwonego wina też są skuteczne sposoby.  

Jak można usunąć stare plamy po czerwonym winie: 

  • wykorzystać spirytus -jeżeli chcemy pozbyć się starej plamy po czerwonym winie z białych tkanin, musimy namoczyć ją w roztworze ze spirytusu lub w wodzie utlenionej 10%. Nie możemy używać tej metody na ubraniach kolorowych, ponieważ kolor może wyblaknąć lub jest możliwość powstania nieestetycznie wyglądających odbarwień.
  • jeżeli jednak nasza plama znajduje się na kolorowym materiale, należy do średniej wielkości miski nalać letniej wody, w której powinniśmy rozpuścić trochę mydła, a do całego roztworu dodać odrobinę amoniaku.
  • dobrym sposobem, który zadziała i na kolorowych i na białych tkaninach jest zastosowanie kremu do golenia. Należy nałożyć go bezpośrednio na plamę po czerwonym winie, a następnie pozostawić na 5 lub 10 minut. Po odczekaniu już tego czasu krem należy dokładnie spłukać, a ubranie wyprać w wysokiej temperaturze.

Plama po czerwonym winie nie musi oznaczać zniszczonego ubrania – można ją skutecznie wyczyścić – spróbujcie sami jakie to proste.