Świat mody jest pełen inspirujących ludzi, błysku fleszy i ciężkiej pracy. Nazwiska, które widzimy w czasopismach, twarze, które na wybiegach i ubrania, które podziwiamy, kryją za sobą ogromną historię, którą możesz poznać. Przedstawiamy najciekawsze filmy na wieczór. Idealnie sprawdzą się na przykład na wieczór z przyjaciółkami i dobrym drinkiem (jeśli szukasz przepis na coś ciekawego, sprawdź tequila sunrise: https://mojedrinki.pl/tequila-sunrise).

„The September Issue” (2009)

Film dokumentalny opowiadający o przygotowaniach do wydania kultowego numeru amerykańskiego Vogue’a – Wrzesień 2007. W doskonały sposób przybliża sylwetkę Anny Wintour, jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie mody. Każdego roku wrześniowy numer Vogue’a jest najważniejszym i najobszerniejszym wydaniem. Jak mówi sama redaktor naczelna: wrzesień jest styczniem mody. Kamera zabiera nas w kulisy pracy całej redakcji, pozwala widzom na zobaczenie, jak pracują najważniejsze osoby w branży i jak powstaje najważniejszy numer biblii mody. Uczestniczymy w sesjach zdjęciowych i konferencjach, a jednocześnie obserwujemy prywatne życie Anny Wintour. „Wrześniowy numer” jest zdecydowanie obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika mody.

„Coco Before Chanel” (2009)

Coco Chanel jest prawdopodobnie jedną z najsłynniejszych projektantek mody wszech czasów. Zrewolucjonizowała damską modę, stając się jednocześnie ikoną paryskiej haute couture. To między innymi jej zawdzięczamy spodnie damskich szafach i porzucenie gorsetów. Reżyserka Anne Fontaine w filmie pokazuje światu, kim była Gabrielle Chanel, zanim stała się ikoną mody, Coco Chanel. Widzimy dziewczynkę w szkole z internatem, która z czasem staje się artystką i projektantką stopniowo odnoszącą sukcesy. Film zrealizowany został na podstawie książki „L’Irrégulière” autorstwa Edmonde Charles-Roux, która znała Coco Chanel osobiście. Na uwagę zasługują również ubrania, które zostały stworzone przezCatherine Leterrier z pomocą Karla Lagerfelda, który później kierował domem mody Chanel.

Przeczytaj również:  Zaaranżowanie garderoby w nowym domu

„The Devil Wears Prada” (2006)

„Diabeł ubiera się u Prady” to film zrealizowany na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Lauren Weisberger. Główna bohaterka, Andrea Sachs, zostaje asystentką Mirandy Priestley, redaktor naczelnej magazynu „Runway”. Początkowo gardzi światem mody, a praca ta ma być dla niej jedynie drogą do celu – pracy w „New Yorkerze”. Z czasem jednak Miranda zaczyna rozumieć prawidła rządzące światem mody i okazuje się niezastąpiona w swojej pracy. Świat mody jest jednak bezwzględny i Andrea po czasie musi wybrać czy jest w stanie poświęcić wszystko, by znaleźć się na szczycie hierarchii w modowym imperium. W filmie występują Anne Hathaway i trzykrotna zdobywczyni Oscara Meryl Streep.

„McQueen” (2018)

Alexander McQueen był wyjątkowym projektantem. Potrafił przekraczać granice i wyznaczać zupełnie nowe szlaki w modzie. Jego pokazy stawały się prawdziwymi show, zaskakiwały, a jednocześnie wstrząsały. Jak sam mówił o swoich pokazach: „Lubię rozwalać ludziom głowy. Lubię im tam namieszać, zakłócić spokój. Na 20 minut zabrać ich do innego świata”. Jego samobójcza śmierć wstrząsnęła całym światem mody. Film opowiada o dwóch historiach. Pierwsza z nich to historia o chłopcu z robotniczej dzielnicy Londynu, który osiągnął sukces w świecie mody. Druga to opowieść o walce z depresją, narkotykami i przerażającą samotnością. W filmie przyglądamy się kolekcjom McQueena, poznając stojące za nimi historie.

„Dior and I” (2014)

Film „Dior i ja” pokazuje nam kawałek świata haute couture. Reżyser Frederic Tcheng pokazuje przygotowania pierwszej kolekcji Rafa Simonsa dla Diora. Nowy dyrektor kreatywny domu mody Dior musi stworzyć w niespełna 8 tygodni nową kolekcję, która ma zachwycić świat mody. Simons wprowadził Diora w zupełnie nową estetykę geometrycznej klasyki, dotychczas zupełnie niepodobnej do Diora.

Wszystkie opisane filmy przedstawiają świat mody, jednocześnie pokazując nam go w zupełnie innej odsłonie. Każdy z tych pozycji skupia się na innych wydarzeniach i innych ludziach, którzy wspólnie tworzyli ogromne modowe imperium rządzące się własnymi zasadami. Niezależnie od tego zebrane filmy będą idealne jako filmy na wieczór spędzony w domu.

Przeczytaj również:  Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można iść na zakupy?