Strój kierowcy może być komfortowy, lecz tylko w sposób, który nie spowoduje utraty kontroli nad autem. Mamy złą wiadomość dla czytelniczek – szpilki odpadają w przedbiegach. Co założyć? Sprawdź podpowiedzi od nas i specjalistów ds. bezpieczeństwa na drodze!

Za kierownicą moda schodzi na dalszy plan. Liczy się to, by swobodnie wykonywać wszelkie manewry i natychmiastowo reagować na zagrożenia. Nie należy przy tym zapominać o sobie i własnym zdrowiu. Długie pozostawanie w pozycji siedzącej samo w sobie daje w kość – a jeśli dojdą dolegliwości nóg czy rąk, robi się naprawdę nieprzyjemnie i niebezpiecznie. Strój do długiej jazdy samochodem trzeba dopasować do temperatury na zewnątrz i w środku auta, co czasami wymusza zabranie dodatkowych elementów garderoby na zmianę. Szczególną uwagę na ubranie trzeba zwrócić zimą. To w zimowe miesiące kierowcy popełniają najwięcej błędów. Sprawdź, jak ich uniknąć!

Za najważniejszy element ubioru kierowcy uchodzą buty

Wspomniane we wstępie szpilki mogą być całkiem wygodne, o ile ich posiadaczka potrafi dopasować swój styl chodzenia. Takie obuwie nie nadaje się jednak do samochodu, ponieważ wysoki obcas nieco ogranicza ruchomość nogi w kostce. Zły wybór może utrudnić silniejsze wciśnięcie hamulca, a ewentualne zaklinowanie nawet całkowicie uniemożliwi przesunięcie stopy z gazu na hamulec lub odwrotnie. Z kolei poszerzony but może powodować jednoczesne naciskanie obu pedałów. To ostatnia rzecz, jakiej życzy sobie kierowca, gdy sytuacja na drodze wymusza błyskawiczną reakcję i wymaga precyzji ruchów.

Należy także unikać zbyt grubej i zbyt sztywnej podeszwy – być może kozaki czy glany dobrze chronią przed zimnem i stabilizują stopę, ale zmniejszają wyczucie nacisku na pedały. Kierowca może lekko wciskać sprzęgło i nawet tego nie wiedzieć. Możesz sprawić sobie wygodne buty sportowe i zakładać je tylko do samochodu, bez względu na porę roku. Odpadnie konieczność czyszczenia obuwia ze śniegu zimą – śliska podeszwa może spowodować ześlizgnięcie się stopy z pedałów w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli nie masz odpowiednich butów, radzimy nieco z przymrużeniem oka, by nie szaleć podczas zakupów. Trzeba przecież opłacić ubezpieczenie. Wejdź na https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ i poznaj wysokość składki, a dopiero potem ustal budżet na buty do jazdy.

Przeczytaj również:  Z czego bierze się cena odzieży szytej na miarę?

Źle dobrana czapka może mocno ograniczać pole widzenia, a rękawice utrudniać kierowanie

Ostre słońce latem razi w oczy? Po to masz osłony przeciwsłoneczne, by je podnosić i opuszczać w zależności od potrzeby. Nie potrzebujesz do tego czapki z daszkiem, która może zasłaniać część widoku po bokach. Warto zauważyć, że nic nie pomoże, kiedy promienie naturalnego lub sztucznego światła padają na smugi i rysy – warto dbać o stan szyb tak samo, jak o swoją wygodę. Zimą również lepiej zdjąć wszelkie czapki, nauszniki, opaski (mogą zsunąć się a oczy) albo kaptur kurtki. Warto dodać, że zbyt gruby płaszcz – nawet najbardziej wygodny – też może przeszkadzać w jeździe samochodem przez zmniejszenie ruchomości ramion.

Przeczytaj porady dla kierowców na stronie internetowej Beesafe.

Kolejny element garderoby, który czasami zawadza w operowaniu kierownicą, to rękawiczki. W chłodne dni palce pozbawione osłony szybko marzną i sztywnieją – źle. Grube rękawiczki z wełny czy bawełny albo jednym palcem zapewniają ciepło, ale utrudniają pewne chwycenie kółko czy drążek zmiany biegów – też źle, a na śliskiej nawierzchni jeszcze gorzej. Do jazdy najlepiej zakładać dobrze dopasowane do dłoni rękawiczki skórzane, koniecznie z pięcioma palcami. Kiedy ogrzewanie zwiększy już temperaturę we wnętrzu auta do komfortowego poziomu, lepiej będzie je zdjąć.

Ubranie na długą jazdę samochodem powinno zapewniać swobodę ruchów

Spodnie nie mogą utrudniać poruszania nogami, ale też nie powinny być zbyt luźne – trudno szybko wydostać pedał z wnętrza nogawki. Takie sytuacje są mało prawdopodobne, ale możliwe. Ściśle przylegające bluzy, t-shirty czy grube kurtki również mogą przeszkadzać w precyzyjnym kierowaniu samochodem albo w korzystaniu z przyrządów na desce rozdzielczej.

Na długą jazdę samochodem najlepiej ubrać się na sportowo lub w stylu casualowym. A jeśli od razu po wyjściu z auta musisz wyglądać olśniewająco i elegancko – zrób sobie postój tuż przed dotarciem do celu i spokojnie się przebierz.

Przeczytaj również:  Szafa na zamówienie od stolarza - ile kosztuje?