Jak się ubrać do teatru? To pytanie często pada z ust osób, dla których tego rodzaju obcowanie z kulturą nie jest codziennością. Jaki strój będzie odpowiedni do opery, a co założyć wybierając się na lekką komedię? Sprawdź!
Panie w długich wieczorowych sukniach, panowie w eleganckich frakach z muchami – tak wiele lat temu wyglądała widownia teatru. Obowiązywał formalny dress code, a wszyscy widzowie musieli się dostosować do zasad. Dziś możesz pozwolić sobie na większą swobodę w doborze kreacji, wciąż jednak powinien być to strój elegancki. Co wybrać, by nie czuć się zażenowanym i prezentować się dobrze? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Jeansy do teatru? Lepiej nie
Teatr to niezwykłe miejsce i większość osób nie ma co do tego wątpliwości. Możliwość obcowania ze sztuką mamy dziś wszyscy, teatr stał się bardziej dostępny, a zasady dotyczące obowiązującego stroju mniej restrykcyjne. Warto jednak wiedzieć, jak się ubrać do teatru, ponieważ nie każdy strój będzie odpowiedni.
Najlepiej wybrać kreację elegancką i uniwersalną, zrezygnować z jeansów, T-shirtów i sportowych butów. Panie powinny unikać głębokich dekoltów, odkrytych ramion, jaskrawych kolorów, strojów rzucających się w oczy. Sprawdzą się sukienki koktajlowe, spódnice i delikatne jedwabne bluzki, garnitury damskie, garsonki. Idealne tkaniny to welur, aksamit, wiskoza, czy wspomniany jedwab.
Jak się ubrać do teatru? Strój dla panów
Wydaje się, że panowie mają mniejszy problem z doborem odpowiedniego stroju. Tu pożądane są eleganckie spodnie, biała koszula, marynarka, a nawet kompletny garnitur. Warto postawić na ponadczasową czerń lub granat. Dobrze wypadną stroje w kolorach ciemnej zieleni, beżu, szarości. Do kompletu brakuje jeszcze jednego elementu – panowie powinni wybrać klasyczne buty doskonale komponujące się ze spodniami w kant.
Zaproszenie na premierę – jak się ubrać do teatru?
Nieco inaczej musisz się ubrać, jeśli otrzymasz oficjalne zaproszenie na premierę teatralną. To ważne wydarzenie, dlatego też obowiązują tu pewne zasady. Najczęściej na zaproszeniu znajdziesz informację, jaki dress code obowiązuje podczas spektaklu. Możesz się spodziewać, że będzie to tzw. black tie. Co to oznacza?
Black tie to smoking i mucha dla panów oraz suknia wieczorowa dla pań. Dziś taki strój wykorzystuje się przy wyjątkowych okazjach, np. jubileuszach, premierach operowych. Jeśli na zaproszeniu widnieje taka informacja, należy bezwzględnie zastosować się do zasad – panie powinny włożyć długie suknie szyte z tafty, tiulu, atłasu, koronki.
Jakie dodatki powinny wybrać panie?
Panie udające się do teatru muszą pamiętać, że niezależnie od pory roku powinny włożyć rajstopy. Najlepiej wybrać te w cielistym kolorze. Do kreacji w ciemnych barwach można dopasować czarne gładkie rajstopy. Lepiej zrezygnować z modeli wzorzystych i w innych kolorach. Buty powinny być pełne, bez odkrytych pięt czy palców. Mogą to być szpilki, czółenka, baleriny – skórzane lub lakierowane. Sprawdzi się delikatna biżuteria i niewielkie torebki, np. kopertówki.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Niekiedy możliwe jest założenie kreacji bardziej na luzie, wszystko zależy bowiem od rodzaju spektaklu. Jeśli wybierasz się z grupą znajomych na lekką komedię, możesz pokusić się o nawet o jeansy czy chinosy i założyć do nich koszulę w stonowanym kolorze oraz sweter w serek. Panie mogą wybrać spodnie rurki i marynarkę lub modny damski kombinezon.
Warto jednak pamiętać, czego na pewno musisz unikać. Do teatru nie należy zakładać sukienek i spódnic mini, kreacji z głębokimi dekoltami lub rozcięciami, odkrytymi ramionami. Strój powinien być elegancki i skromny. Wybierając się na spektakl, musisz wyglądać schludnie, pamiętaj, aby buty lśniły, strój był prosty, klasyczny. Jeśli przedstawienie odbywa się zimą, na strój wierzchni wybierz długi płaszcz, futro. Pamiętaj, aby zostawić je w szatni.
Wyjście do teatru to specjalna okazja, dlatego zadbaj, by czuć się w tym dniu wyjątkowo. Pomoże ci w tym dobór odpowiedniego stroju. Na pewno wybierzesz dobrze, jeśli zastosujesz się do kilku powyższych zasad.
Leave a Comment