Przygotowując się na spotkanie biznesowe lub towarzyskie, wiele osób zakłada eleganckie koszule. Koszula musi być wyprasowana tak, aby nie pojawiały się na niej zagniecenia. Jak prasować koszule w prawidłowy sposób i jak obsługiwać żelazko? 

Przygotowanie do prasowania

Koszula, w połączeniu z innymi elementami garderoby, może być strojem oficjalnym, wykorzystywanym podczas spotkań w barze lub na przyjęciu urodzinowym. Każda koszula musi być odpowiednio przygotowana do założenia, inaczej straci swój wygląd, a jej właściciel może być uznany za osobę niedbającą o wygląd. 

Jak prasować koszule?

Niezależnie od rodzaju koszuli należy zacząć od przygotowania narzędzi przeznaczonych do prasowania. Rozkładamy deskę i sprawdzamy stan żelazka. Jeśli urządzenie jest zasilane bezpośrednio za pomocą gniazda elektrycznego, należy podłączyć je długim przewodem, aby zapewnić sobie odpowiednią swobodę ruchów. Żelazko bezprzewodowe może wymagać kilkukrotnego odłożenia do stacji dokującej, aby zachowana była wysoka temperatura. W każdym przypadku przewody połączeniowe muszą być podłączone pewnie do gniazdek i nie mogą na nich występować uszkodzenia.

Prasowanie kołnierza

Po nagrzaniu żelazka do temperatury dostosowanej do rodzaju materiału możemy przystąpić do prasowania. Należy zacząć od okolicy ramiom oraz kołnierza na karku. Za pomocą żelazka musi być on wyprostowany z obu stron. Zaczynamy od strony wewnętrznej, aby następnie przejść do warstwy znajdującej się na zewnątrz. Żelazkiem należy operować spokojnie i wolno przesuwać je po tkaninie końcem stopy. Urządzenie musi być dociskane do materiału na tyle mocno, aby mógł zostać skutecznie wyprostowany, nie można jednak doprowadzić do jego zniszczenia. 

Prasowanie rękawów

Kolejnym krokiem jest prasowanie rękawów koszuli. Jeżeli dodatkowo posiada mankiety na spinki, należy je podwinąć i wyprasować przy użyciu mniejszej siły. Następnie rękawy muszą być dokładnie naciągnięte na deskę i wyprasowane wzdłuż linii szwu. Trzeba unikać krawędzi i przesuwać tkaninę tak, aby eliminować zniekształcenia na wyprasowanych już częściach. Postępując w ten sposób, można szybko pozbyć się wszelkich zagnieceń. 

Przeczytaj również:  Doskonała jakość w rozsądnych cenach - wybierz buty Rieker

Przód oraz tył koszuli

Teraz pozostają już etapy najprostsze, czyli prasowanie przodu i tyłu koszuli. Jest to zwykle jeden fragment materiału, na którym można swobodnie operować żelazkiem. W trakcie trzeba uważać, aby nie zostały pogniecione rękawy. Jeżeli żelazko posiada generator pary, koszulę można prasować na wieszaku, w pozycji pionowej. W pozostałych przypadkach urządzenie należy cały czas przyciskać do tkaniny umieszczonej na desce do prasowania z odpowiednią siłą. 

Przechowywanie koszuli

Temat, jak prasować koszule, nie może obejść się także bez czynności wykonywanych po zakończeniu pracy. Koszulę należy zawiesić na wieszaku w szafie lub w innym suchym miejscu. Może się też zdarzyć, że koszula będzie musiała być złożona, na przykład, przy pakowaniu na wyjazd. Należy to zrobić po kilku godzinach od prasowania, w przeciwnym razie dość szybko pojawią się nowe zagniecenia. Poza tym koszule bawełniane można prasować lekko wilgotne, dzięki czemu zadanie wykonamy szybciej, a tkanina będzie w mniejszym stopniu narażona na uszkodzenia. 

Jak wyczyścić żelazko?

Żelazko co jakiś czas musi być też wyczyszczone. Stopa może zostać zabrudzona poprzez przypadkowe przypalenie materiału. Wystarczy do tego chwila nieuwagi lub osiągnięcie zbyt wysokiej temperatury w stosunku do rodzaju tkaniny. Urządzenie trzeba wtedy odłączyć od prądu i wystudzić. Sposobów czyszczenia jest wiele, ale najpopularniejsze polegają na wykorzystaniu octu lub sody oczyszczonej. Środek należy nałożyć na wilgotną ściereczkę lub powinna ona zostać nasączona płynem, a następnie trzeba delikatnie pocierać powierzchnię żelazka.

Odpowiedzią na pytanie, jak wyczyścić żelazko [https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-zelazko/], może być też wykorzystanie soli. Wystarczy ją rozsypać na papierze do pieczenia na grubość około jednego milimetra. Następnie przesuwamy po soli gorące żelazko, aż ślad przypalenia zniknie. Po wyczyszczeniu żelazka należy je wytrzeć ściereczką zwilżoną samą wodą. Sposoby te można zastosować zarówno do urządzeń wyposażonych w stopę ceramiczną, jak i teflonową.

Przeczytaj również:  Zaaranżowanie garderoby w nowym domu

Prasowanie można też zlecić wyspecjalizowanej pralni. Jednak umiejętność samodzielnego przygotowania koszuli pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Ponadto można wtedy dobierać elementy garderoby bardziej swobodnie, decydując się na wybór najlepszej koszuli bezpośrednio przed wyjściem na spotkanie.