Jak ubrać się do lasu? Kompletny poradnik

jak się ubrać do lasu

Wycieczki do lasu zawsze są niezwykle przyjemne. Nie tylko jest to możliwość bezpośredniego obcowania z naturą, ale przede wszystkim możliwość zbierania jej dobrodziejstw. Jednak w lesie czyha na nas wiele zagrożeń. Wobec tego jak się ubrać do lasu?

Jak się ubrać do lasu i przed czym ma nas chronić odpowiedni ubiór?

Wycieczki do lasu to dla większości z nas coraz popularniejszy sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny lub przyjaciół. Nie da się jednak ukryć, że w lesie czyha na nas wiele zagrożeń, z których tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy. Z tego też powodu tak ważny jest odpowiedni ubiór. Wiele osób, które decyduje się na taką wycieczkę do lasu jest świadoma jedynie tego, że po mocnych opadach i po znacznym ociepleniu zaczynają pojawiać się kleszcze. Jednak czy tylko one są w lesie prawdziwym zagrożeniem? Okazuje się, że nie! Trzeba dodać do tego uporczywe komary, a także wiele innych owadów, których ukąszenie zakończy się nie tylko bolesnym obrzękiem, ale nawet i zakażeniem. Co więcej same rośliny w lesie mogą stanowić dla nas niesamowite zagrożenie. Oczywiście większość z nas świadoma jest tego, że w lesie co krok można natknąć się na pokrzywę. Wywołuje ona oparzenie, jednak nie stanowi dla nas większego niebezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że w lesie rośnie także w siłę barszcz Sosnowskiego. Jest to niezwykle trująca i toksyczna roślina. Co ciekawe w momencie jej kwitnięcia, nie musi mieć ona nawet kontaktu z naszą skórą. Wystarczy zetknięcie się z jej oparami, a po kilku godzinach pojawi się niezwykle bolesne oparzenie, które będzie porównywalne do tego, jakie powstaje na skutek oparzenia się wrzątkiem. Wobec tego jak się ubrać do lasu? Tak by móc się skutecznie chronić przed zagrożeniami jakie na nas czyhają na łonie natury.

Sprawdź również: https://agropedia.pl

Jak się ubrać do lasu?- odpowiedni komplet odzieży

Jak się ubrać  do lasu?- to pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które taką wycieczkę planują. Zacznijmy więc od skompletowania odpowiednich części garderoby. Przede wszystkim należy dobrać spodnie, które będą całkowicie zakrywały nogi od pasa, aż po same kostki. Zrezygnujmy z ogrodniczek, shotrów, czy nawet i dresów. Spodnie muszą być wykonane z solidnego materiału, tak by nawet kontakt z toksyczną rośliną nie wywołał podrażnień czy poparzeń. Warto zadbać o to, by spodnie do lasu były zwężane przy nogawkach, co zapewni nam jeszcze skuteczniejszą ochronę. Kolejną kwestią jest koszulka i kurtka. Koszulki z krótkim rękawem od razu warto odwiesić do szafy i wykorzystać na inne okazje. Powinniśmy postawić raczej na obcisłą i przylegającą bluzkę- może być to nawet odzież termoaktywna, a także na mocno kryjącą bluzę lub kurtkę. Dzięki temu skutecznie ochronimy nie tylko klatkę piersiową, ale także całe ręce z przedramionami włącznie. Nie zapomnijmy także o rękawicach, które mogą się przydać np. podczas zbierania grzybów czy innych leśnych dobrodziejstw.

Jak się ubrać do lasu? Nie zapomnij o butach!

Jeśli zastanawiacie się jak się ubrać do lasu, to nie możecie zapomnieć o butach! Najlepiej by były one za kostkę, a także miały niezwykle grube podeszwy. Dlaczego? Po pierwsze mają one ochronić nasze stopy przed kleszczami, które wychodzą z gleby, a także ewentualnymi jaszczurkami, które również są integralną częścią leśnego mikroklimatu. Po drugie- i co najważniejsze- buty mają zapewnić nam komfort i stabilizację. Leśne tereny często mogą być grząskie i nierówne, a w takich warunkach o zwichnięcie lub skręcenie stawu skokowego nie jest trudno. Wobec tego odpowiednie buty, zapewnią nam również bezpieczeństwo. Warto, by były one wykonane z solidnego i nieprzemakającego materiału. Dzięki temu nawet w najbardziej deszczowy dzień w lesie, będziemy mogli cieszyć się odpowiednim poziomem zabezpieczenia. Warto więc poświęcić butom do lasu nieco większa uwagę i odpowiednio je dobrać.

Exit mobile version